wiertarka i smar przemysłowy

Głównym zadaniem smarowania jest zmniejszenie tarcia. Ale to nie jedyna funkcja smaru. Szczególnie ważne jest smarowanie w różnego rodzaju maszynach przemysłowych. Dlatego warto wiedzieć, czym się charakteryzują dobre smary przemysłowe.

Smar – co to takiego?

Smar jest specjalnym środkiem chemicznym, który jest przeznaczony przede wszystkim do zmniejszania tarcia. W związku z tym musi mieć odpowiednie właściwości ślizgowe.
Podstawą smaru jest specjalny olej bazowy. Do niego dodaje się różne środki zagęszczające, które sprawiają, że smar przemysłowy uzyskuje stan stały. Dzięki temu smar nie spływa, a pozostaje w miejscu smarowania.
Oprócz środków zagęszczających do smaru dodaje się także różne ulepszacze, np. grafit, teflon, środki antykorozyjne i wiele innych. To właśnie od rodzaju ulepszaczy zależą właściwości smaru oraz to, do czego przede wszystkim będzie on przeznaczony.

Dlaczego smar w przemyśle jest tak ważny?

Smary przemysłowe to bardzo ważny element stosowany przy eksploatacji i konserwacji maszyn. Ich brak może spowodować poważne konsekwencje, łącznie z uszkodzeniem maszyny.
Głównym zadaniem smaru jest zmniejszenie tarcia. To ułatwia pracę poszczególnych elementów, czyniąc ją płynną, oraz chroni części przed szybkim zużywaniem się. Dodatkowo części mniej się nagrzewają, a obciążenie podzespołów jest o wiele mniejsze. To w oczywisty sposób wpływa na jakość pracy maszyny oraz jej trwałość.
Ważną rolą smarów jest zabezpieczenie maszyn i ich części przed korozją. Dzięki temu maszyny mogą pracować dłużej w dobrym stanie, zwłaszcza w trudnych warunkach.
Smar wycisza też pracę mechanizmów. Jest to szczególnie istotne w zakładach przemysłowych, bo dzięki temu chroniony jest słuch pracowników.
Dobrze dobrany smar może uchronić poszczególne podzespoły przed zapieczeniem. W razie konieczności demontaż takich podzespołów jest o wiele prostszy.

Zobacz również  Rodzaje przesyłek kurierskich

Na co zwrócić uwagę wybierając smar?

Trzeba wiedzieć, że wybór smaru nie jest prosty. Jeśli jednak zostanie dobrze dobrany, to może poprawić zarówno produktywność, jak i bezpieczeństwo pracy, a także obniżyć koszty produkcji.
Wybierając smary przemysłowe należy zwrócić szczególną uwagę na to, gdzie smar będzie wykorzystywany. Od tego zależy, jakie powinien mieć właściwości. Smary można stosować zarówno przy serwisowaniu, jak i
naprawie oraz konserwacji sprzętu i maszyn.
Aby smar dobrze spełniał swoje zadania, musi mieć odpowiednią konsystencję. Oczywiście ważna jest też jego właściwa lepkość oraz zastosowane dodatki.
Ponieważ zwykle należy podać odpowiednią ilość smaru, warto zwrócić uwagę na sposób jego aplikacji do maszyny. Zawsze należy zwrócić uwagę na zalecenia producenta.
Często producenci maszyn zalecają użycie konkretnych smarów. Warto wziąć to pod uwagę, ponieważ takie zalecenie jest wydawane po specjalistycznych badaniach.
Przy problemach z wyborem odpowiedniego smaru należy koniecznie zwrócić się o radę do fachowców. Dzięki temu można uniknąć poważnych strat, wywołanych użyciem niewłaściwego smaru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *