przesyłka kurierska - paczka

Dzisiaj każdy wysyła każdemu przeróżne towary w formie przesyłek. Jest wiele firm kurierskich, które przyjmują paczki i je wydają i przewożą je z każdego zakątka świata w każdy inny zakątek. Przesyłki są duże i małe, lekkie i ciężkie, o standardowych wymiarach i nietypowych gabarytach. Każda z nich przesyłana jest też różnym sposobem transportu oraz w różnym czasie. Utrzymanie porządku w tym rozgardiaszu wymaga określenia rodzajów poszczególnych paczek. Dlatego też przesyłki kurierskie mają swoje rodzaje.

Paczka paczkomatowa

Bardzo popularne stało się ostatnio przesyłanie paczek do specjalnych paczkomatów. Jednak paczki te muszą spełniać określone wymogi, czyli mieć dane wymiary. Zrozumiałe jest, że zbyt duża paczka i nieforemna nie zmieści się do przegródek paczkomatu. Dlatego w tej kategorii paczek przyjęto, że muszą mieć one następujące wymiary:
– 8 x34 x 68 cm,
– 19 × 38 × 64 cm,
– 41 × 38 × 64 cm.
Wszystkie przesyłki nie mogą ważyć więcej niż 25 kg.

Paczki standardowe i niestandardowe

Paczki przewożone przez poszczególnych kurierów danych firm kurierskich określane są jako paczki standardowe i niestandardowe. Te pierwszego rodzaju to normalne paczki o danej wadze, zapakowane jako sześcian lub prostopadłościan. Wymiar najdłuższego boku, takiej paczki nie może być dłuższy niż 120 cm. Cała suma jej wymiarów nie powinna przekraczać 220 cm.
Paczki niestandardowe to takie, których jeden bok przekracza 120 cm, a suma wszystkich wymiarów jest większa od 220 cm. Ponadto za taką paczkę uważa się każdą przesyłkę o kształcie okrągłym, cylindrycznym, owalnym. Dodatkowo paczka niestandardowa ma nierówne swoje boki, może coś z niej wystawać lub jej kształty nie są proste czy regularne.

Zobacz również  Kilka pomysłów na biznes

Paczka gabarytowa

Dodatkowo wyróżnia się także paczki gabarytowe, których waga gabarytowa jest znacznie większa niż ich waga rzeczywista. Oznacza to, że paczka o małej wadze może mieć zbyt duże wymiary.
Jeżeli jest paczka gabarytowa, jest również paczka określana mianem niegabarytowej. Ta ostatnia przesyłka to przykład paczki o nietypowych kształtach lub zbyt dużej wadze.

Paczka dłużycowa

Można też wyróżnić paczkę dłużycową. W tym wypadku jej najdłuższy bok przekracza 200 cm, a waga jest większa niż 30 kg. Jednak jej maksymalna długość nie może przekraczać 350cm. Typem paczki dłużycowej mogą być opony do rozmiaru 15 cali, karma dla zwierząt pakowana zawsze w folię czy różnego rodzaju tuby.
Każdy rodzaj paczki jest inaczej opłacany przez osoby, które paczkę nadają. Wszystkie paczki nadawane są zawsze w oparciu o jeden list przewozowy. Czyli zasada jest taka, że jedna paczka i jeden list. W takim liście opisane są wszystkie informacje o przesyłce.
Niektóre paczki zawierają materiały, które mogą się uszkodzić w czasie transportu i o tym powinna być zawarta informacja i w liście przewozowym i na danej paczce.
Małe paczki, standardowe mogą być też pakowane razem na jednej palecie i wtedy uznawane są one za przesyłki paletowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *