Wśród różnych sposobów zarabiania pieniędzy na życie ludzie najczęściej pracują na etacie albo prowadzą własny biznes. Każda z tych dróg ma swoje plusy i minusy, które warto poznać.
Praca na etacie
Umowa o pracę to dość bezpieczny wariant zatrudnienia. Państwowa Inspekcja Pracy czuwa nad przestrzeganiem prawa. Pracownikowi należy się płatny urlop, w razie choroby można skorzystać ze zwolnienia chorobowego, szczególną ochroną cieszą się także kobiety w ciąży, rodzice małych dzieci i osoby w wieku przedemerytalnym. Umowa o pracę określa miejsce wykonywania obowiązków oraz należne wynagrodzenie. Pracodawca powinien również udostępnić pracownikowi zakres obowiązków oraz przeszkolić w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Kodeks Pracy odpowiada na ważne pytanie dotyczące prawa pracy, określa długość urlopu, czas przerwy od pracy, prawa i obowiązki obu stron.
Przyczyny porzucenia etatu i rozpoczęcia własnej działalności
Dlaczego ktoś porzuca bezpieczny etat i decyduje się otworzyć swoją firmę? Z reguły motywacją jest chęć posiadania czegoś swojego, praca na własny rachunek. Rzeczywiście, w pracy na etacie trzeba wypełniać polecenia szefa. W wielu firmach nie ma miejsca na samodzielność, nie ma przestrzeni, aby wdrażać swoje pomysły w życie. Trzeba całkowicie podporządkować się misji i wizji pracodawcy. Część pracowników świetnie odnajduje się w takiej kulturze pracy. Dają z siebie wszystko przez 8 godzin, a następnie idą do domu i zapominają o obowiązkach. Niektórzy jednak pragną czegoś więcej. Chcą, aby ich praca była pasją, żeby przynosiła prawdziwą radość, spełnienie. Zwykle wtedy pojawia się myśl o odejściu z etatowej pracy i otwarciu swojego biznesu. Jest to jednak propozycja wyłącznie dla osób pewnych siebie, odważnych, którzy nie boją się zmian. Trzeba ciągle dostosowywać się do zmieniających się warunków. Konkurencja nie śpi, w prawie wciąż pojawiają się aktualizacje przepisów. Trzeba na bieżąco śledzić rynek i akty prawne. Co ważne, trzeba umieć dobierać właściwych ludzi do pracy. Umiejętność zarządzania zespołem jest jedną z kluczowych umiejętności w biznesie. Co ważne, człowiek nie rodzi się z tymi zdolnościami, lecz powinien nabywać je na szkoleniach.
Minusy własnego biznesu
Plusy prowadzenia własnej firmy są oczywiste. Człowiek pracuje na własny rachunek, zarządza przedsiębiorstwem według swojego zamysłu. Ponosi za to pełną odpowiedzialność. Warto skupić się na wyborze odpowiedniej formy prawnej, aby w razie niepowodzenia nie odpowiadać majątkiem osobistym. Może w tym pomóc dobry doradca podatkowy. Jeśli ktoś pragnie prowadzić swój biznes, ale nie ma pomysłu na branżę ani rodzaj firmy, warto zainteresować się franczyzą. Czy franczyza się opłaca? Doświadczenia wielu przedsiębiorców pokazują, że tak. W końcu model opiera się na korzystaniu ze sprawdzonych rozwiązań, które już działają i zostało to sprawdzone na wielu przykładach. Wystarczy więc uważnie słuchać i obserwować, by osiągnąć sukces.