fotelik dziecięcy

Jak wiadomo, bezpieczeństwo dziecka w czasie jazdy jest bardzo ważne. Warto wiedzieć, jakich zasad należy się trzymać w czasie podróży autem z dzieckiem na pokładzie.

Foteliki dziecięce – co warto wiedzieć?

Prawdą jest to, iż dobrze dobrany fotelik samochodowy to idealna ochrona przed wieloma rodzajami zagrożeń, które mogą pojawić się w czasie podróży z dzieckiem. Każdy rodzic chce, aby jego dziecko było bezpieczne w czasie jazdy. Mimo tego, że na rynku znaleźć można wiele rodzajów fotelików, to wybór odpowiedniego rozwiązania nie jest trudnym zadaniem. Należy przede wszystkim trzymać się zasad, które są bardzo ważne z perspektywy bezpieczeństwa dziecka. Foteliki dziecięce znaleźć można w sklepach stacjonarnych i internetowych, dzięki czemu osoby zainteresowane zakupem mogą przebierać wśród wielu interesujących ofert. Przed zakupem odpowiedniego fotelika, należy dowiedzieć się, jakie funkcje ma on pełnić. Zakup samego fotelika nie wystarczy, ponieważ musi być on również odpowiednio zamontowany w pojeździe po to, aby nic nie stało się dziecku. W dobrym sklepie, który zajmuje się dystrybucją fotelików dziecięcych, można spotkać specjalistów doradzających w wyborze.

Polskie prawo – foteliki dziecięce

Dziecko musi być przewożone w foteliku, ponieważ tak stanowią przepisy prawne, które wprost normują zasady oraz wymagania dotyczące przewozu dzieci pojazdem osobowym. W myśl obowiązującego prawa każde dziecko, którego wzrost nie przekracza 150 cm wzrostu, musi być przewożone w foteliku dziecięcym. Takie prawo zaczęło obowiązywać stosunkowo niedawno, ponieważ są to przepisy z roku 2015. Wcześniej pod uwagę było brane kryterium wieku, co jest pozbawione sensu, ponieważ dzieci rosną w różnym tempie. Przed 2015 rokiem, każde dziecko poniżej 12. roku życia miało być przewożone w foteliku. Warto mieć na uwadze fakt, że przewożenie dziecka w foteliku to nie tylko działanie zgodnie z przepisami prawnymi, ponieważ najważniejsze jest zdrowie dziecka w czasie podróży. Bezpieczeństwo może zapewnić tylko wysokiej jakości fotelik dziecięcy. Co ważne, ustawodawca przewiduje sytuację, w której dziecko mające więcej niż 135 cm wzrostu, a mniej niż 150 cm wzrostu, może podróżować bez dodatkowych zabezpieczeń, tylko wtedy gdy jego waga wynosi ponad 36 kilogramów. Co ważne, takie dziecko może być przewożone bez fotelika, tylko wtedy gdy niemożliwe jest usadowienie go w foteliku dostępnym na polskim rynku. W takim wypadku dziecko musi być przewożone na tylnym siedzeniu i zapięte odpowiednim pasem bezpieczeństwa, który powinien być trzypunktowy. Co ciekawe, w sklepach stacjonarnych i sieciowych znaleźć można nawet foteliki dla dzieci ważących więcej niż 54 kilogramy, jednakże istnieje wiele odstępstw od przymusu ich stosowania. Rodzic, który chce zadbać o bezpieczeństwo swojego dziecka, powinien wybrać wysokiej klasy fotelik dziecięcy, który zapewnia bezpieczeństwo w czasie jazdy, nawet w przypadku długich i trudnych tras.

Zobacz również  Lista akcesoriów ułatwiających pracę z pistoletem do kleju na gorąco

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *