Ulotki to jeden z najbardziej niedocenianych nośników reklamowych. Chociaż nie pełnią one takiej istotnej roli jak kiedyś i stopniowo są wypierane przez reklamę online, to jednak wciąż znajdują zastosowanie w aktywnym marketingu lokalnym. Jak należy się przygotować do sprawnego druku ulotek?
Jak drukować ulotki?
Możemy w samodzielny sposób, drukować poszczególne materiały, co pozwala, ograniczyć nam koszty działalności marketingowej. Samodzielne drukowanie ulotek umożliwia nam eliminację problemu dotyczącego niewłaściwego formatowania plików, które przesyłane są do drukarni. Oczywiście, aby wydrukować ulotki na własnej drukarce, powinniśmy posiadać sprzęt drukujący w różnych formatach i na różnych rodzajach papieru.
Mimo wszystko, wydruk we własnym zakresie wymaga pewnej ilości wiedzy i właściwego przygotowania. Jeżeli nie mamy na to czasu, lepiej będzie skorzystać z usług firmy drukującej ulotki. Dla niskich nakładów świetnie sprawdzi się druk cyfrowy. Jeżeli planujemy roznieść większe ilości (np. 20 czy 30 tys.) lepiej będzie skorzystać z zalet druku offsetowego.
Od czego zacząć wydruk ulotek?
Na początku drukowanie ulotek, wymaga od nas doboru, właściwego urządzenia drukującego. Pod uwagę musimy brać fakt, że ulotki mogą mieć różną wielkość i być wykonane z innych materiałów. To wszystko należy uwzględnić przed rozpoczęciem procesu drukowania. Jeśli ulotki muszą posiadać dużą ilość tekstu to najlepiej dobrać taką drukarkę, która umożliwi nam czytelny druk. Oprócz tego wspomniany tekst musi być trwały i nie rozmazywać się w czasie użytkowania ulotki.
Jeśli więc chcemy, zajmować się drukowaniem ulotek pamiętajmy, że drukarka laserowa w tym wypadku może okazać się najlepszym i najefektywniejszym rozwiązaniem. Istotną zaleta technologii laserowej jest jej duża na czynniki pogodowe – głównie te związane z wilgotnością powietrza. Powinniśmy jednak pamiętać, że trwałość ulotki zależy nie tylko od wybranego sposobu druku, ale również od materiału na jakim została wydrukowana ulotka.
Ważną kwestią o jakiej nie możemy zapomnieć jest jakość użytych zdjęć. Technologie drukarskie są szczególnie wrażliwe na zdjęcia lub grafiki w niskiej rozdzielczości. Każda niedoskonałość jest dobrze widoczna na efekcie końcowym – szczególnie przy większych formatach wydruku. Jeżeli nie jesteśmy w stanie uzyskać zdjęcia w dużej rozdzielczości, a zależy nam na jego użyciu, lepszym rozwiązaniem będzie użycie drukarki atramentowej.
Wystarczy zastosować, tylko odpowiedni rodzaj tuszu odporny na wycieranie, a ulotka, będzie wyglądać estetycznie i przejrzyście. Z uwagi na koszty, jakie zmuszeni będziemy musieli ponieść, pomysł ten sprawdza się w przypadku druku małej ilości ulotek.
Jak uzyskać wyższą jakość wydruku ulotek?
Przed wydrukiem np. w profesjonalnej drukarni musimy też pamiętać o właściwym przygotowaniu pliku graficznego. Przede wszystkim, plik musi mieć zastosowane właściwy spady, czyli przestrzenie określające krawędź cięcia/wydruku. Powinniśmy też pamiętać o odpowiednim formacie zapisu pliku. Najkorzystniej jest zapisywać pliki w formie wektorowej, pozwalającej na szybkie powiększanie elementów i łatwe dostosowanie wydruku do formatu i związanych z nim wymagań, co do rozdzielczości.