Każdy z nas musi płacić za zakupy. Tego niestety nie da się uniknąć. Jest za prawo wyboru metody płatności, z którego każdy z nas inaczej korzysta. Jakie są wady i zalety popularnych metod płatności, które są popularne w Polsce?

 

Gotówka

Płatność gotówka stanowi dzisiaj najbardziej podstawowa metodę płatności. Jest ona najpowszechniejsza, ponieważ z pieniądza fizycznego mogą korzystać zarówno najmłodsi jak i seniorzy. Nie są również powiązane do właściciela, więc trudno o pieniądz, który jeszcze bardziej dba o prywatność posiadacza.

Płatność gotówką jest najlepszym rozwiązanie przy drobnych płatnościach, np. za lody w parku. Pieniądz ten pozwał także na podziękowanie kelnerowi za dobra obsługę czy pomoc żebrzącemu. Gotówka potrafi także uradować dzieci, dla których moneta 5-złotowa jest warta fortunę.

Gotówka to także niebezpieczeństwo jej zgubienia. Mając duży plik banknotów to także okazja dla złodzieja. Dlatego nie powinno się dokonywać zakupów droższych sprzętów płacąc gotówką.

 

 

Karty płatnicze

Karty płatnicze są oferowane do każdego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego. Ten podstawowy typ karty jest najczęściej bezpłatny, ponieważ bank rezygnuje z opłat po spełnieniu bardzo minimalnych warunków (np. 3 płatności karta miesięcznie).

Płatność kartą jest znaczenie bezpieczniejsza od gotówki, ponieważ wszystkie środki znajdują się na koncie w banku. Nie trzeba więc posiadać wszystkich pieniędzy przy sobie. Płacąc kartą płatniczą uzyskuje się dostęp do całej historii na rachunku, która może okazać się bardzo przydatna przy reklamowaniu towaru. Jak powszechnie wiadomo, paragon nie jest obowiązkowy przy zgłoszeniu reklamacyjnym. Wystarczy przedstawić wydruk z banku lub fakturę, a sprzedawca ma obowiązek przyjąć zgłoszenie.

Zobacz również  Mikro, mały i średni przedsiębiorca – jakie są różnice?

Bardziej funkcjonalną kartą jest kredytowa, która stanowi udzielony kredy przez bank, lecz bez harmonogramu spłaty. Najprościej mówiąc, przyznany limit można wykorzystywać i spłacać w dowolnym momencie. Spłacona kwota może być ponownie wykorzystać na po zaksięgowaniu jej na koncie karty. Dodatkowo, jeżeli karta zostanie spłacona całkowicie, wtedy można w ciągu ok 51 dni korzystać pieniędzy bez żadnych odsetek. Taka promocje jest przyznawana za każdym razem, gdy karta zostanie spłacona. Dodatkowo wiele sklepów oferuje ciekawe rabaty lub promocje dla osób płacących kartami kredytowymi.

Kata płatnicza i ta w wariancie kredytowej są akceptowane w każdym sklepie , gdzie znajduje się terminal POS.

 

 

 

Płatności online

Zakupy internetowe przezywają rozkwit. Ludzie nigdy nie byli tak chętni i ufni do tej formy zakupów. Do tej sytuacji przyczynił się nie tylko znaczny wzrost zaufanych sklepów świadczących usługi na najwyższym poziomie, ale również bezpieczeństwo przy płatności.

Dokonując płatności online można wybrać za pobraniem, jednak wtedy koszt będzie wyższy. Najczęściej wybieraną opcją jest szybki przelew internetowy, kiedy to sprzedający od razu otrzymuje pieniądze, więc może niezwłocznie wysłać towar. Można tez płacić zwykłym przelewem, ale czas, jaki będzie potrzebny na otrzymanie pieniędzy może wynieść nawet kilka dni.

Zobacz również  Zarządzaj podatkami swojej firmy - sprawdź, gdzie zdobyć wiedzę

Również karty płatnicze są chętnie wykorzystywane przy płatnościach online. Obsługiwane są zwykła karty płatnicze jak i karty kredytowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *