Jednolity Plik Kontrolny to rozwiązanie wprowadzone przez Ministerstwo Finansów w celu usprawnienia polskiego systemu podatkowego. Czym jest i jak go wdrożyć w swojej firmie i działalności gospodarczej? I czy trzeba obowiązkowo go wprowadzać? Oto krótkie wyjaśnienia tego zagadnienia.
Jednolity Plik Kontrolny (JPK) – co to jest?
Jednolity Plik Kontrolny – w skrócie JPK – to wszelkiego rodzaju księgi i dokumenty, jakie wytwarzane są za pomocą oprogramowania komputerowego. Może zażądać go Urząd Skarbowy lub inny organ podatkowy. Co ciekawe, w myśl aktualnie obowiązujących przepisów za oprogramowanie firmowe uznaje się nie tylko gotowe systemy i rozwiązania, oferowane przez producentów programów i aplikacji, ale również pliki stworzone w popularnym arkuszu kalkulacyjnym MS Excel, a także jego odpowiednikach (np. Libre Office Calc).
JPK – po co?
JPK wprowadzono dla usprawnienia obsługi systemu podatkowego oraz ew. kontroli przez urzędników skarbowych. Ma on również zalety dla przedsiębiorcy, jak odejście od papierowych wydruków, automatyzacja gromadzenia danych, szybki dostęp do archiwów czy też możliwość szybszego okazania niezbędnych danych podczas kontroli.
Jak stworzyć Jednolity Plik Kontrolny?
W myśl przepisów Jednolity Plik Kontrolny powinien mieć siedem struktur:
- księgi rachunkowe (JPK_KR);
- wyciągi bankowe (JPK_WB);
- magazyny (JPK_MAG);
- ewidencje zakupu i sprzedaży VAT (JPK_VAT);
- faktury VAT (JPK_FA)
- podatkową księgę przychodów i rozchodów (JPK_PKPIR)
- ewidencję ryczałtową (JPK_EWP)
Tworzenie plików tego typu jest łatwym zadaniem dla firm korzystających z gotowych rozwiązań producentów oprogramowania – producent powinien dostarczyć w aktualizacji softu możliwość zapisu danych w jednym z wyżej wymienionych standardów. Jeśli natomiast przedsiębiorca nie używa programu lub systemu tworzącego JPK, wówczas musi liczyć się z koniecznością zmiany go na taki, który będzie obsługiwać to rozwiązanie. Warto pamiętać, że żądane dane na potrzeby JPK mogą pochodzić z aplikacji źródłowych, jak i mogą być generowane z Hurtowni Danych!
Dlaczego trzeba wdrożyć JPK jak najszybciej?
Przekazywanie plików JPK na żądanie organów podatkowych jest możliwe dla dużych podmiotów od 1 lipca 2016 r. Małe, mikro i średnie dołączą do nich 1 lipca 2018. Ale uwaga – obowiązek comiesięcznego przekazywania pliku JPK_VAT (ewidencja zakupu i sprzedaży VAT) obowiązuje małe i średnie podmioty już od 1 stycznia 2017, a duże od 1 lipca 2016. Najmniejsze, mikro, dołączą do nich 1 stycznia 2018. Ponieważ wprowadzenie rozwiązań umożliwiających stworzenie JPK może być czasochłonne, im szybciej zrobi się to, tym lepiej!