Archiwizacja danych firm jest rzeczą powszechną i często stosowaną. Jednak co dzieje się ze wszystkimi postami i wiadomościami zamieszczanymi na forum? Jak są archiwizowane dane użytkowników i ich aktywność na forum?

Jak korzystać z forum? Jakie dane podać?

Aby uczestniczyć na forum i udzielać się na nim należy się zarejestrować. Zazwyczaj trzeba podać swoje imię, czasem też nazwisko i login. Wydaję się, że są to niewielkie dane, których podanie nie może nam w żaden sposób zaszkodzić. Jednak co z numer IP, który jest każdorazowo pobierany przez serwer, na którym się logujemy? Zawsze istnieje ryzyko, że te dane zostaną powiązane z naszą pocztą elektroniczną czy też porównane z danymi publicznymi, które kiedyś podaliśmy. Jest więc duże ryzyko rozpoznania. Archiwizacja dokumentów na forach musi przebiegać w zgodzie z pewnymi procedurami.

Prowadzący forum jest administratorem naszych danych osobowych i jest zobowiązany chronić nasze dane przed osobami trzecimi. Wyjątkiem są postępowania karne i sądowniczego prowadzące przez organy ścigania.

Jak wygląda archiwizacja dokumentów forum?

Każdemu z nas zdarzyło się udzielać na forum np. dotyczącego naszego hobby. Przypuśćmy, że pisaliśmy tam posty kilka lat temu. Co z danymi na tym forum? Kiedyś administrator forum, gdzie wymagana była rejestracja i podanie danych osobowych musiał zgłosić zbiór danych do GIODO (Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych), które teraz zostało zastąpione przez RODO. Jeśli forum zostało usunięte wraz z nim, usunięto nasze dane, którymi się rejestrowaliśmy. Jeśli jednak forum pozostało, a temat uległ przedawnieniu nasze dane, uległy archiwizacji. Zazwyczaj są one układane według pewnego schematu. Łatwo zrobić to w specjalnie przeznaczonych programach, które ułatwiają pracę i zapewniają dostęp do danych w każdym momencie. Ułatwiają edycję danych oraz nanoszenie niezbędnych zmian.

Zobacz również  Śpiesz się z wdrożeniem JPK

RODO a archiwizacja danych

Ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych chroni nasze dane przed osobami trzecimi. Za złamanie RODO instytucją grożą wysokie kary. Możemy więc być spokojnie, że nasze dane nie wypłyną i są odpowiednio zarchiwizowane. Jeśli forum było tajne, kiedy zakładaliśmy konto na forum administrator, nie ma prawa po jakimś czasie udostępnić naszych danych. Jeśli nie chcemy udostępniać naszych danych, pamiętajmy, żeby przy zakładaniu konta na jakiejkolwiek stronie nie synchronizować się z Facebookiem lub Google, ponieważ zostaną automatycznie podane nasze dane osobowe. Archiwizacja danych forum nie jest sprawą prostą, w razie jakichkolwiek wątpliwości lub obawy naruszenia naszych praw należy sprawę skonsultować z prawnikiem, lub też rzecznikiem praw konsumenta.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *