Słuchawki nauszne

Słuchawki to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych dodatków do najróżniejszych urządzeń. Dzięki nim bez przeszkadzania pozostałym domownikom można słuchać muzyki z laptopa, oglądać filmy czy też grać w gry. Są też świetnym dodatkiem do treningu na świeżym powietrzu oraz umilają czas podczas jazdy do pracy autobusem. Żeby słuchawki mogły spełniać wszystkie postawione przed nimi zadania, trzeba przede wszystkim wiedzieć, jak je wybierać.

Przewodowe czy bezprzewodowe?

Wybieranie słuchawek nausznych najlepiej zacząć od określenia sposobu ich komunikacji ze źródłem dźwięku. Każdy przywykł do tego, że słuchawki podłącza się np. do telefonu przewodem, lecz na rynku od jakiegoś czasu pojawiać się zaczęły także słuchawki bezprzewodowe. To, jak duży jest ich wybór, zaobserwować można na stronie internetowej https://www.neo24.pl/telewizoryirtv/sluchawki.html.
Które rozwiązanie będzie lepsze? Słuchawki bezprzewodowe są z całą pewnością wygodniejsze, ponieważ korzystanie z nich nie wiąże się z obecnością plątającego się wszędzie kabla. Jest to również bezpieczniejsze, gdyż kabel oznaczał ryzyko niezamierzonego pociągnięcia urządzenia i jego zrzucenia.
Jakie są wady słuchawek bezprzewodowych? Są one na pewno droższe, a także cięższe. Co również istotne, mają ograniczony czas działania. Po wyczerpaniu baterii konieczne jest przerwanie słuchania i naładowanie słuchawek.

Zobacz również  W jakich branżach wykorzystywane sa elementy samoprzylepne?

Słuchawki zamknięte czy otwarte?

Jeśli wybrany został sposób komunikacji pomiędzy słuchawkami a źródłem dźwięku, można przejść dalej, analizując kolejne aspekty techniczne. Na początek warto poruszyć kwestie tego, czy kupowane słuchawki mają być zamknięte, czy otwarte.
W przypadku wersji zamkniętej ma się do czynienia ze słuchawkami, które idealnie odseparowują słuchacza od zewnętrznych dźwięków. Żeby było to możliwe, wałek uszczelniający musi być większy i grubszy, aby szczelnie zakrywać małżowinę. Oznacza to, że takie słuchawki są większe, cięższe, a także ograniczają dopływ powietrza do uszu, co przy długotrwałym słuchaniu muzyki może być nawet szkodliwe.
Słuchawki otwarte to natomiast takie, które nie chronią słuchacza przed dopływem zewnętrznych dźwięków, co rzecz jasna pogarsza wrażenia dźwiękowe.

Na które parametry techniczne zwrócić uwagę?

Na sam koniec pozostaje jeszcze kwestia tego, jak wybrać dobre słuchawki pod kątem określających je parametrów. Które z nich są najważniejsze i co oznaczają?
Zdecydowanie najważniejsze jest to, jakie dane słuchawki mają pasmo przenoszenia. Dobrej klasy sprzęt osiąga zwykle wartości 20 Hz – 20 kHz. Szczególnie powinno się podczas zakupu przyglądać dolnej granicy, która najbardziej odbija się na jakości dźwięku.
Oprócz tego warto zwrócić uwagę jeszcze na impedancję słuchawek. Im jest ona wyższa, tym więcej mocy należy dostarczyć do słuchawek, aby grały głośniej. Przy czym na uwadze należy mieć to, że słuchawki o bardzo niskiej impedancji mogą mieć nieco gorszą jakość dźwięku.

Zobacz również  Świetne akcesoria do telefonu, których nikt nie chce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *