markery

Z uwagi na pandemiczną sytuację panującą w Polsce część z nas przeszła na pracę zdalną. Niektórzy zaś nadal pracują stacjonarnie w siedzibach firm. Ci, którzy wykonują biurowe obowiązki, doskonale wiedzą jak ważne jest odpowiednie wyposażenie w artykuły papiernicze. Wprowadzają one porządek i usprawniają miejsce pracy. Obok długopisów, notatników i kalendarzy nieodłącznym elementem są markery. Jakie są rodzaje markerów?

Czym jest marker?

Czasami zwany flamastrem lub mazakiem. Niesłusznie. Markery wyróżniają się przede wszystkim tym, że mają grubszą kreskę rysowania niż pozostałe przybory (przynajmniej 4mm). Do czego służą? Z reguły te biurowe gadżety przydają się podczas zakreślania istotnych informacji w notatkach, wpisywania ważnych informacji do kalendarza oraz rysowania i pisania po tablicach magnetycznych (np. w czasie publicznej prezentacji).

Markery suchościeralne

W szkołach, urzędach i biurach coraz częściej możemy zaobserwować wspomniane już wcześniej tablice suchościeralne. Są to tablice do pisania, ale w przeciwieństwie do klasycznych tablic kredowych, przyrządem służącym do zapisywania na nich informacji są markery suchościeralne. Gruby flamaster można szybko zmazać za pomocą specjalnej gąbki.

Markery suchościeralne dostępne są w różnych wariantach kolorystycznych, cechują się także różną grubością końcówki. Na rynku możemy spotkać się z markerami suchościeralnymi ekologicznymi na bazie alkoholu. Nie zawierają szkodliwych dla zdrowia substancji i są praktycznie bezwonne. Ich ścięta końcówka nie odkształca się pod naciskiem, a tusz jest niezwykle łatwy do usunięcia.

Zobacz również  Samsung Galaxy A34: Nowoczesny smartfon dla wymagających użytkowników

Markery suchościeralne są wygodne w użytkowaniu, stąd wraz z dedykowanymi tablicami są coraz częściej wprowadzane w przestrzeniach biurowych i edukacyjnych.

Markery olejowe

Chętnie stosowane z uwagi na ich wytrzymałość i odporność na działanie czynników zewnętrznych. Po sporządzeniu notatek tusz szybko wysycha i nie rozmazuje się. Idealnie nadaje się więc do zapisywania informacji na śliskim papierze.

Jak działa marker olejowy? Naciśnięcie końcówki o papier sprawia, że natychmiast pobrany zostaje atrament – w tym wypadku farba olejna (stąd nazwa marker olejowy lub olejny). Ten rodzaj narzędzia do pisania ma specyficzną, metalową obudowę. Od razu można go rozpoznać na półce w sklepie z artykułami biurowymi.

Markery permanentne

Co sprawia, że te przyrządy do pisania są wyjątkowe? Markery permanentne posiadają tusz wodoodporny. Szybko schnie i trudniej go usunąć. Znajdują one zastosowanie zarówno w domu, biurze, szkole, jak i w przemyśle. Umożliwiają tworzenie tekstów na większych powierzchniach różnego typu: papierze, metalu, karoserii. Tutaj także spotykamy się z bogatą paletą kolorów.

Zamiennikiem zwykłej kredy są zaś markery kredowe, napełnione płynną kredą, która z łatwością usuwa się pod wpływem działania wody. Są bardziej praktyczne od zwykłego, białego produktu, jaki znamy ze szkół.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *