Wiele osób, które znalazły się w trudnej sytuacji, zastanawia się nad wynajęciem prywatnego detektywa. Warto w tym przypadku uświadomić sobie, że żadna dobra agencja detektywistyczna nie jest tania. Prywatny detektyw o ugruntowanej renomie nie kosztuje mało. Dlatego niskie stawki powinny być ostrzeżeniem. W ten sposób postępują na ogół osoby niedoświadczone, którym zależy na zdobyciu klientów. Tych należy oczywiście unikać i to z wielu względów.

Prywatny detektyw – dlaczego nie warto na nim oszczędzać?

Niedoświadczeni, tani detektywi nie posiadają na ogół odpowiednich kwalifikacji i umiejętności, co skończyć się może tragicznie. Często też prywatni detektywi kuszą klientów niskimi cenami, ale nie wspominają o tzw.  kosztach dodatkowych. Dlatego tak duże znaczenie ma dokładne zapoznanie się z umową przed jej podpisaniem.

W niektórych sytuacjach wybór kiepskiego detektywa może narazić klienta na nieprzyjemności związane z odpowiedzialnością karną, gdy nie posiada on odpowiedniej licencji. Ponadto prywatny detektyw poza samą licencją powinien mieć wpis do MSWiA oraz być ubezpieczony. Warto przy tym pamiętać, że w czasie pracy nie może on stosować technik czy wykorzystywać urządzeń, których stosowanie jest prawnie zabronione. Zdobyte w ten sposób dowody i materiały nie mogą być potem wykorzystywane w czasie procesu sądowego, a przy okazji mogą narazić klienta na odpowiedzialność karną.

Zobacz również  Mikro, mały i średni przedsiębiorca – jakie są różnice?

Ile kosztuje prywatny detektyw?

Cena podczas wybierania agencji detektywistycznej nie powinna być głównym kryterium. Nie jest ona bowiem wyznacznikiem dobrego prywatnego detektywa. Jednak na pewno zaniżone stawki powinny wzbudzić czujność. Ceny prowadzenia różnego rodzaju spraw i stawki godzinowe bywają zróżnicowane w zależności od lokalizacji. W większych miastach są one na ogół wyższe niż w małych miejscowościach, co wynika z różnych kosztów wynajęcia biura i prowadzenia działalności gospodarczej.

Sprawy prywatne a cena usług detektywistycznych

Często elementem podstawowym działalności prywatnego detektywa jest obserwacja np. partnera czy małżonka podejrzewanego o niewierność. W tym przypadku cena usługi zależy od długości prowadzonej obserwacji. W niektórych sprawach, gdy znane jest miejsce i czas pobytu danej osoby, czas obserwacji można ograniczyć do kilku godzin. Wielokrotnie sytuacja jednak nie jest tak prosta i konieczne jest pokonywanie długich tras oraz przebywanie w trudnych warunkach. Rośnie wówczas cena prywatnego detektywa. Tak jest również, gdy konieczne jest uzyskanie pewnych materiałów dowodowych, które zostaną przedstawione w czasie procesu sądowego.

Najczęściej z prywatnym detektywem rozliczyć się można na dwa różne sposoby. Pierwszy to rozliczenie ryczałtowe. W tym przypadku koszt ustalony jest z góry za daną usługę. Drugim rozwiązaniem jest tzw. rozliczenie godzinowe. Wówczas koszt ustalany jest za każdą rozpoczętą godzinę pracy detektywa. Sposób rozliczenia powinno się przy tym ustalić na początku współpracy z agencją detektywistyczną.

Zobacz również  Zarządzaj podatkami swojej firmy - sprawdź, gdzie zdobyć wiedzę

Warto również zobaczyć przykładowy cennik detektywów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *